Apostolat Margaretka

Nazwa Margaretka pochodzi od Margaret O’Donnell z Kanady. Gdy miała 13 lat wykryto u niej chorobę Heinego-Medina. Trzy miesiące później była już całkowicie sparaliżowana. Mogła poruszać tylko głową. Margaret zaczęła swoje cierpienie poświęcać, modląc się za parafię, za swojego proboszcza. Księża zaczęli jej powierzać swoje intencje. Czasem przyjmowała nawet 20 osób w ciągu dnia. Margaret zmarła po 27 latach życia w całkowitym bezruchu.

Trzy lata później Louise Ward, która osobiście znała Margaret O’Donnell, 1 sierpnia 1981 r. założyła Ruch Margeretek. Nazwała go jej imieniem, bo poruszyło ją niezwykłe życie i modlitwa Margaret. Symbolem Apostolatu stał się kwiatek o białych płatkach, bo po francusku marguerite oznacza polny kwiatek, który w Polsce nazywany jest margaretką. W środku kwiatu wpisuje się imię i nazwisko księdza, a na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób, które przyrzekają Bogu, że jednego dnia tygodnia będą się modlić za konkretnego kapłana.

Ta sama osoba może należeć do wielu Margaretek. Może się na przykład modlić za siedmiu kapłanów – każdego dnia za innego księdza.

Osoby, które chciałyby włączyć się w ten Apostolat prosimy o kontakt z o. Proboszczem Łukaszem Dębińskim SJ tel. 797 907 822