- Chrzest dziecka odbywa się w kościele parafialnym stałego lub tymczasowego miejsca zamieszkania rodziców* (nie ma znaczenia miejsce zameldowania). Jeśli Rodzice mieszkają poza naszą parafią, konieczna jest zgoda na chrzest swojego proboszcza.
- Chrzest zgłaszają rodzice dziecka w kancelarii parafialnej ok. miesiąc wcześniej. Chrzty podczas Mszy św. o godz. 12.30 odbywają się w II niedzielę miesiąca oraz w II dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Chrzty poza Mszą św. są możliwe po indywidualnym ustaleniu z proboszczem.
- W kancelarii należy najpierw wziąć formularz do chrztu św. lub pobrać go ze strony i wypełniony oddać razem z:
- metryką urodzenia dziecka z USC,
- jeżeli rodzice dziecka mieszkają w innej parafii, należy dostarczyć stosowną zgodę przeniesienia chrztu z parafii zamieszkania,
- zaświadczenie od rodziców chrzestnych będących spoza naszej parafii, że mogą być rodzicami chrzestnymi. Kandydat na chrzestnego z naszej parafii jest zobowiązany uprzednio spotkać się z miejscowym duszpasterzem i jeśli jest on w wieku szkolnym – dostarczyć zaświadczenie (opinię) od katechety, potwierdzające fakt uczęszczania na lekcje religii.
- UWAGA: Wymagany jest jeden chrzestny (nie musi być dwoje).
- Funkcję rodzica chrzestnego może pełnić każdy, kto ma:
- ukończony 16. rok życia,
- przyjęty sakrament bierzmowania,
- uczestniczy w niedziele i święta we Mszy św. i systematycznie przystępuje do spowiedzi i Komunii św.
- Nie mogą być chrzestnymi osoby:
- żyjące bez ślubu kościelnego,
- które nie przyjęły Sakramentu Bierzmowania,
- które mają tylko ślub cywilny,
- obojętne religijnie,
- prowadzące gorszący tryb życia
- młodzież, która nie uczęszcza na katechezę.
- Przed chrztem rodzice i chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, a w dniu chrztu – do Komunii św.
- Rodzice lub rodzice chrzestni przygotowują nową świecę oraz białą szatę chrzcielną dla dziecka.
- W rocznicę chrztu, tzw. roczek, rodzice i chrzestni wraz z dzieckiem mogą uczestniczyć we mszy św. rocznicowej (III niedziela miesiąca, godz. 12.30), na której dziecko otrzymuje specjalne błogosławieństwo. Zgłoszenie udziału w kancelarii – tydzień przed Mszą.
- Dorośli (od ukończenia 7. roku życia), którzy nie przyjęli chrztu proszeni są o indywidualny kontakt z duszpasterzem.
* Kodeks Prawa Kanonicznego
Kan. 102
- Zamieszkanie stałe nabywa się takim przebywaniem na terytorium jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam na stałe, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo trwało przez pełnych pięć lat.
- Tymczasowe zamieszkanie nabywa się przez takie przebywanie na terenie jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam przynajmniej przez trzy miesiące, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy.
Kan. 107
1. Zarówno przez zamieszkanie stałe, jak i tymczasowe, każdy uzyskuje własnego proboszcza oraz ordynariusza